5 bin TL’lik emekli ikramiyesinde kapsam genişliyor! Çalışan emekliler için ikramiye detayları belli oldu

9 Ekim 2023 tarihinde yapılan açıklama ile duyurulan 5 bin TL’lik emekli ikramiyelerinin ödemeleri, geçtiğimiz hafta itibarıyla tamamlandı.

Çalışan emeklilerin uygulamaya dahil edilmemesi üzerine gelen tepkilerin ardından hükümet yetkilileri harekete geçerken, ikramiye uygulamasında kapsamın genişleyeceği öğrenildi.

9 Ekim 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan uygulama, Meclis’te eklenen 10. madde ile tartışmalara yol açmıştı.

Bu maddeye göre emeklilere ödenecek ikramiyeden halihazırda çalışan vatandaşlar yararlanamayacak duruma getirildi. 10. maddeye göre Ekim ayı içerisinde bir gün dahi sigortalı olarak çalışan emekliler, 5 bin liralık ikramiye hakkını kaybetti.

5 BİN TL’LİK EMEKLİ İKRAMİYESİNDE KAPSAM GENİŞLEYECEK

Sosyal medya ve siyasetçilerin ziyaretlerinde sıkıntılarını dile getiren çalışan emekliler, geçim sıkıntısı nedeniyle çalıştıklarını ve emekliler arasında ayrım yapılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’ye yaptığı ziyarette belirtilen bir şikayet, Erdoğan tarafından yeni bir talimat verilmesine yol açtı.

Rize’de yer alan çay üreticilerinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı şerefine verilen emekli ikramiyesinden milletvekillerinin dahi yararlandığını ancak kendilerine 5 bin TL ödeme yapılmadığını belirtmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’la bir araya gelerek problemi çözecek bir çalışma yapılması talimatı verdi.

TÜM EMEKLİLER İÇİN UMUT IŞIĞI DOĞDU

Söz konusu açıklamaların ardından yeniden heyecanlanan emekliler, yapılacak kapsam genişlemesinin yalnızca çay üreticileri ve benzer kesimleri değil, ikramiyeden yararlanamayan tüm emeklileri kapsaması çağrısında bulunuyor.

SGK uzmanları, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler nedeniyle hükümetin emekli vatandaşları memnun edecek adımlar atmaya hazır olduğuna dikkat çekerek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ilerleyen günlerde gelecek bir torba yasada söz konusu 5 bin TL’lik ödemelerin kapsamına çalışan emeklilerin de dahil edilebileceğini belirtti.

YENİ EMEKLİ İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

28 Şubat’ta Meclis’ten geçen EYT düzenlemesiyle birlikte Türkiye’deki emekli sayısı 15 milyonun üzerine çıkarken, emekli, dul ve yetim aylığı gibi nedenlerden ötürü maaş alanların da hesaba katılmasıyla birlikte 10 Kasım’da başlayan 5 bin TL’lik emekli ikramiyeleri 8 milyonun üzerinde vatandaşa ödendi.

Meclis’e getirilecek düzenlemenin ilerleyen haftalarda netleşmesi beklenirken, kanun teklifinin kapsamına tüm emeklilerin dahil edilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 7 milyona yakın emekli için yeni bir ödeme takvimi çalışmalarına başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx