6’lı masa toplantısında neler konuşuldu, hangi adımlar kararlaştırıldı?

Güçlendirilmiş parlamenter sistem etrafında bir ortaya gelen 6 muhalefet partisi başkanı, birinci çeşit görüşmeleri tamamladı. Kulislere yansıyan bilgilere nazaran, gündemin ana unsurunu, “parlamenter sisteme geçiş süreci”nin planlamasına dönük atılacak adımlar oluşturdu.

Edinilen bilgiye nazaran başkanların son biçimini vermesi kararlaştırılan geçiş sürecine dönük birinci olarak cumhurbaşkanının yetki ve idare yöntemlerinin düzenlenmesi ve kamuoyuna deklare edilmesi benimsendi.

CHP, ÂLÂ Parti, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Demokrat Parti başkanları, Pazar günü Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu’nun evsahipliğinde bir ortaya gelerek, birinci tıp görüşmeleri tamamladı.

6 siyasi parti birinci defa bir sonraki toplantı tarihini de bildiriyle açıkladı. Başkanlar Eylül ayı boyunca alanda olacağı için ikinci cinsin TBMM’nin açılmasının akabinde Ekim ayında yapılması kararlaştırıldı.

İKİNCİ TIPTA SOMUT ADIMLAR ATILACAK

Liderlerin birinci çeşit görüşmelerinde, güçlendirilmiş parlamenter sistem, seçim güvenliği ve ortak iktidar maksatlarına dönük prensipler ile yasal ve anayasal altyapının oluşturulmasına dönük adımlar ön plana çıkmıştı.

Edinilen bilgiye nazaran Pazar günkü toplantıda, birinci toplantının yapıldığı 12 Şubat’tan bu yana yapılan çalışmalar üzerinden geçilirken, bundan sonrasına dönük izlenecek strateji görüşüldü.

Kulislere yansıyan bilgilere nazaran, bu çerçevede, ikinci tıp görüşmeler, artık alınan kararların somut olarak yaşama geçirileceği bir süreç olacak. Başta iktisat olmak üzere, siyasi partilerin ortak aday, seçim işbirliği ve iktidara gelinmesi halinde izlenecek siyasetlere ait programlar kamuoyu ile paylaşılacak.

‘ADAY VE İTTİFAK YENİ YILDA’

Toplantıya ait BBC Türkçe’ye bilgi veren bir kaynak, toplantıda somut bir takvim belirlenmemekle birlikte, birinci evvel geçiş sürecinin netleşeceğini, daha sonra ise aday ve ittifak mevzularının ele alınabileceğini söz etti:

“6’lı masanın baştan beri üç tane temel gayesi var; ortak aday çıkarmak, geçiş sürecini birlikte planlamak ve birlikte yönetmek, anayasa değişikliğini sağlayacak kadar milletvekili çıkarmak.

“Bu ortak amaçlar doğrultusunda adımlar atılıyor. Toplantıda asıl konuşulan şey, geçiş sürecinin planlaması. Daha çok buna  vakit ayrıldı. Zira biraz bu süreci şahsen önderler götürecek.”

Cumhurbaşkanının yetkilerinin de bu çerçevede konuşulduğunu belirten kaynak, “Yani aday olacak kişi, yetkilerinin ne olduğunu evvelce bilecek, buna nazaran karar verecek” dedi.

“En fazla milletvekilini çıkaracak seçim işbirliği formülü” üzerinde de çalışıldığını belirten kaynak şu bilgilere yer verdi:

“Bu ikili, üçlü ittifaklar olabileceği üzere tek bir ittifak da olabilir. İttifak konusunda esnek modellemeler yapmakta hiçbir külfet yok.  En fazla milletvekili çıkaracak formüller diyoruz ya bunlar çalışılıyor. Aday problemi ise en son açıklanacak bahis olur. Geçiş süreci yıl sonuna kadar tamamlanır. Aday ismi ve ittifaklar lakin seçim sürecinde netleşir, şayet bir baskın seçim olmazsa, ki çok zayıf ihtimal, yılbaşından evvel bu mevzularda netleşme olmaz.”

‘MASAYA ZİYAN VERMEYELİM’

Liderler yahut parti yöneticilerinin yaptığı kimi açıklamaların, 6’lı masa aleyhine kullanıldığı ve  “kriz olduğu” izlenimi yaratılmaya çalışıldığı değerlendirmesinin de yapıldığı toplantıda, “masaya ziyan verecek telaffuzlardan kaçınılması” konusunda görüş birliğine varıldı.

Geçen Temmuz ayında DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’la Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu ortasında “ortak deklarasyon” polemiği yaşanmıştı. SP Genel Lideri Temel Karamollağolu’nun da yeni seçim sistemini işaret ederek, “ittifakların artık eski ehemmiyetinin kalmadığı” kelamları, 6’lı masada “çatlak” olarak yorumlanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.