ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile besin krizi hakkında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile görüştü. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price telefon görüşmesi hakkında yaptığı açıklamada, “Bakan Kuleba görüşmede, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in işgalinin neden olduğu global besin güvenliği krizini çözme gayretleriyle ilgili aktüel bilgileri paylaştı ve Kremlin’in yiyecekleri silahlandırmaya ve ABD yaptırımları hakkında yanlış argümanlar yaymaya devam ettiğini belirtti” dedi.

Bakan Kuleba toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bakan Blinken ile Ukrayna’nın hemen ağır silah tedarik gereksinimini görüştüklerini söyledi.

Kuleba açıklamasında, “Ukrayna’ya sürdürülebilir bir global takviye sağlamak için Blinken’ın ferdî eforlarına kıymet veriyorum. Gündemimizin üst sıralarında ağır silahlar var. Ukrayna ve ABD, Rusya’nın pervasız ablukasına karşın besin ihracatımızı sağlamak için el ele çalışıyor” sözlerini kullandı.

Bakanların görüşmesi, tıpkı hafta içinde ikinci defa savaş ve besin krizi hakkında yapılan görüşme olarak kaydedildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.