ABD’den yeni soruşturma: Apple için yolun sonu görünüyor!

Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında bulunuyor. Şirket, kullanıcılarına kendi cihazlarının yanında kendi işletim sistemlerini de sunuyor. Bu sayede piyasada rekabet oluşturduğundan dolayı dünya genelinde iyi satış rakamlarına ulaşabiliyor.

Apple, uzun yıllarda iOS işletim sisteminin bazı özelliklerinden dolayı soruşturmalara maruz kalıyor. Özellikle iOS işletim sisteminde güvenlik ön planda olduğundan dolayı App Store’da yer almayan bir uygulamanın başka bir kaynaktan indirilmesine izin verilmiyor. Bu da bazı kullanıcıları ve hükümetleri rahatsız ediyor. Ortaya çıkan bilgilere göre AB’nin ardından ABD de bu durumdan rahatsız.

AB’den yeni soruşturma: Apple için rekor ceza kapıda!

ABD, mobil ekosistemindeki rekabeti azaltmak için Apple’a soruşturma açtı!

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı adına Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi (NTIA), mobil uygulama ekosistemlerinde rekabete ilişkin yeni bir soruşturma başlattığını duyurdu. Bu soruşturmayla birlikte devlet, Apple gibi büyük şirketlere soruşturma açarak mobil uygulama ekosistemlerindeki rekabeti büyük oranda engellemek ve kullanıcıların mağduriyetini azaltmak istiyor.

Özellikle ABD’de bulunun bilgi teknolojileri sektörü diğer dünya pazarlarına göre çok daha büyük. Pazarda birçok teknoloji devi ve küçük işletmeler bulunuyor. Genellikle Apple gibi büyük şirketler, kendi ekosistemlerine zarar gelmemesi için ellerinden gelenleri yapıyorlar ve diğer üreticilerin para kazanmasını engellemeye çalışıyor.

Bu da kullanıcıları büyük oranda kısıtlıyor ve verimliliği azaltıyor. Ortaya çıkan bilgilere göre bu soruşturmada birçok dünya devi şirketin arasında Apple da bulunuyor. Özellikle iOS işletim sisteminden dolayı bazı iPhone kullanıcıları App Store dışındaki kaynaklardan istedikleri uygulamaları indiremiyorlar. Bu da kullanıcıların özgürlüğünü büyük oranda kısıtlıyor.

Apple

Bu soruşturma sonucunda uygulamalarda herhangi bir değişiklik olup olmayacağı henüz bilinmiyor ancak son zamanlarda Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere birçok hükümet Apple’ın politikalarını inceleyerek rahatsızlıklarını dile getiriyorlar. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce Apple, işletim sistemindeki gizlilik politikalarını değiştirmeli mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında veya SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.