Adnan Oktar: İstesem zati dışarıya buyruk veririm fakat yapmıyorum

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Marmara Ceza ve İnfaz Kurumu’nun karşısındaki salonda yapılan birinci duruşmaya Adnan Oktar’ın da ortalarında bulunduğu tutuklu sanıklar getirildi.

Salonda kimi tutuksuz sanıklar ve sanık avukatları da hazır bulundu. Duruşmayı çok sayıda izleyicide takip etti.

“BANA KUMPAS KURAMADIKLARI İÇİN BU TÜRLÜ ŞEYLERLE BİZİ YIKMAYA ÇALIŞIYORLAR”

“BANA 9 SEFER SUİKAST YAPMAYA ÇALIŞTILAR FAKAT YAPAMADILAR”

Oktar savunmasının devamında, “Dosyada ismi geçen isimlere de şiddet uyguladığımı söylemiş, ismi geçenler tabirlerinde bu mevzuda bir şey söylememişler. Buraya gelenler bana aşk ve tutkuyla bağlılar. Basın da derin devletten korktuğu için olayları yanlış lanse ediyor. Türkiye’deki hukukçular bize yapılanların hukuksuz olduklarını biliyor ve kimse bu oyuna inanmıyor. Mine Ö. benim imam olduğumu söylemiş, fakat ben bunu nerden duyduğunu sorduğumda ‘bilmiyorum’ diyor. Ben her vakit derim kardeş kardeşten üstün değildir. Bana 9 kere suikast yapmaya çalıştılar fakat yapamadılar, Allah basiretlerini bağladı. Sözlerde anlatılanların hepsi kent efsanesi” diye konuştu.

“İSTESEM ESASEN DIŞARIYA BUYRUK VERİRİM LAKİN YAPMIYORUM, İSTEMİYORUM”

Adnan Oktar şikayetçi sözlerinde kendilerini oy kullanmalarına müsaade vermediği tarafındaki argümanların gerçek olmadığını belirterek, “İfadelerde oy kullanmalarına müsaade vermediğim söylenmiş. Büsbütün palavra ben sağcıyım, milliyetçiyim. Sağ kısmın iktidara gelmesi benim işime gelir, neden oy kullandırtmayayım. Bunlar da büsbütün palavra. Üzerime atılı cinsellikle ilgili savları, sabah akşam şiddet uyguladığım istikametindeki telaffuzları kabul etmiyorum. Cezaevinde uygulanan kısıtlamaların hafifletilmesini istiyorum. Ben istesem aslında dışarıya buyruk veririm ancak yapmıyorum, istemiyorum. Dışarıdan da istediğim şeyleri içeri alırım ancak bu bana yakışmaz yapmıyorum zaten” tabirlerini kullandı.

DURUŞMAYA YARIN DEVAM EDİLECEK

Duruşmada savunma yapan kimi tutuklu sanıklar ise tahliyelerini talep etti. Mahkeme lideri, başka sanıkların da tutukluluk hallerine yönelik savunmalarının yarın devam edileceğini belirterek duruşmayı yarına erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ocak 2021’de açıkladığı kararında, örgüt yöneticisi olmak kabahatinden yargılanan sanıklar Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Hatası, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna’ya başka farklı 9 bin 803 yıl 6 ay mahpus cezası verilmesine hükmetmişti.

Mahkeme 107 sanığa ‘örgüt üyeliği’ cürmünden 4 yıl 6’şar ay, 20 sanığa da ‘örgüte üye olmak’, ‘gerçeğe karşıt mal bildirme’, ‘örgüte yardım etme’, ‘suçluyu kayırma’, ‘ruhsatsız silah taşıma’ ve ‘tehdit’ kabahatlerinden 1 yıl 8 aydan 11 yıl 3 aya kadar değişen mahpus cezaları vermişti. Aktif pişmanlık kararlarından faydalanan 12 sanığa ‘örgüte üye olmak’ hatasından 11 ay 7’şer gün mahpus cezası veren mahkeme, bu sanıklarla ilgili kararın açıklanmasının geriye bırakılmasını kararlaştırmıştı.

Sanık Mustafa Kuşçu, Ozan Süer ve Turgut Aksu’nun tahliyesine karar veren mahkeme, Bahadır Köseoğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştırmıştı. Sanıklardan 3’ünün tüm hatalardan beraatına hükmeden mahkeme, sanıklar Ahmet Bürke, Dolunay Tezin, Hüseyin Alpar Sayın, Sibel Yılmaztürk, Şecaaddin Çelikler, Eşref Nuri Yakışan, Mehmet Murat Atmaca ve Deniz Tanık’ın tutuklanmalarına karar vermişti. Bir kısım sanıkların kimi hatalardan beraatını kararlaştıran heyet, 80 sanığı ise çeşitli cürümlerden 3 yıl ile 36 yıl ortasında değişen mahpus cezalarına çarptırmıştı.

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI BOZDU

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi ortalarında Adnan Oktar ve örgüt yöneticilerinin de bulunduğu 84’ü tutuklu 215 sanık hakkında lokal mahkemece verilen kararı tarzdan bozmuştu. İstinaf’ın bozma kararıyla 68 sanığın, tutuklulukta geçirdikleri müddet ve haklarındaki kararlarla ilgili bozma nedenleri dikkate alınarak tahliyelerine karar verilmişti.

Alınan kararda, kabahat örgütü önderi Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahimTuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Cürmü, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilmişti.

Kararda, kabahat örgütü elebaşı Adnan Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Kabahati, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk halinin devamına hükmedilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı da tahliyelerin ‘usul ve yasaya aykırı’ olduğunu belirterek, sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istemişti. İtirazın reddedilmesinin akabinde Başsavcılık, bir üst mahkeme olan 2. Ceza Dairesine tekrar itirazda bulunmuştu.

İtirazı pahalandıran İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tahliye edilen 68 sanıktan 61’i hakkında ‘Cinsel saldırı’ kabahatinden tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılmasına hükmetmişti.

Haklarında yakalama kararı çıkartılan 61 sanıktan 50’si gözaltına alınmalarının akabinde tutuklanmış, dava evrakı birinci derece mahkemesine gönderilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.