Amazon’da kaybolan İngiliz gazeteci davasında 3’üncü tutuklama

Brezilya’da araştırma yapan 57 yaşındaki İngiliz gazeteci Dom Phillips ve araştırmacı Bruno Pereira geçtiğimiz hafta Amazonas eyaletinin Javari bölgesinde kaybolmuş, ikiliden bir daha haber alınamamıştı. Bölgede başlatılan arama kurtarma çalışmalarının akabinde ikilinin cansız vücutlarına ulaşılırken, cinayete karışan 3. kuşkulu de bugün tutuklandı.

Amazonas’ın Atalaia do Norte kentindeki karakola teslim olan Jeferson da Silva Lima isimli şahıs verdiği sözde, cinayetlere karıştığını itiraf etti lakin kendisinin kimseyi vurmadığını söyledi.

Polis, Phillips ve Pereira’nın av tüfeğiyle vurulduğunu, Pereira’nın başına 1 sefer, göğsüne ve karnına 2 sefer ateş edildiğini, Phillips’in ise gövdesinden vurularak hayatını kaybettiğini bildirdi. Polis, İngiliz gazeteci ve araştırmayı öldürdüğünü itiraf eden Amarildo da Costa Oliveira isminde bir balıkçı ve kardeşi Oseney da Costa’yı tutuklamıştı.

PHILLIPS VE PEREIRA’NIN KAYBOLMASI

İngiltere menşeli The Guardian gazetesi için çalışan ve Amazonlardaki yerli halklarla ilgili bir kitap yazmak için bölgede seyahat eden 57 yaşındaki Dom Phillips ve beraberindeki 41 yaşındaki hükümete bağlı Ulusal Yerli Vakfı’nda uzman Bruno Pereira’dan, 5 Haziran’dan itibaren haber alınamamıştı.

Phillips ve Pereira, en son 4 Haziran’da Brezilya’nın Kolombiya ve Peru hududunda yer alan, uyuşturucu kaçakçıları, yasa dışı madenciler ve kaçak avcıların faaliyet gösterdiği bilinen Javari Vadisindeki Itaquai ırmağında görülmüştü.

Yaklaşık 15 yıldır Brezilya’da çalışan, deneyimli gazeteci Phillips’in, Amazonların korunması hakkında yaptığı çalışmalar nedeniyle daha evvel tehdit edildiği biliniyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.