Apple, USB-C yasasına uyum konusunda tehditkar uyarılarda bulundu

Bu yılın iPhone 15 serisinde Apple, Avrupa Birliği tarafından belirlenen normlara uyum sağlamak amacıyla USB-C portuna geçiş yaptı. Hindistan hükümeti de, tüm akıllı telefonlarda USB-C portlarının zorunlu hale getirilmesi konusunda AB’nin izinden gitmeyi planlıyor. Bu durum, Cupertino merkezli teknoloji devi için memnuniyetsizlik yaratan bir meydan okuma oluşturabilir. Hindistan’ın BT Bakanı tarafından yönetilen kapalı kapılar ardındaki bir toplantıda, Apple yetkilileri, düzenlemelerin üretim üzerindeki olası etkileri ve çözüm önerileri ile ilgili görüşlerini bildirdi.

Hindistan hükümeti, kullanıcılara yardımcı olacağı ve e-atık miktarını azaltacağı için evrensel bir USB-C şarj portu istiyor. Yönetmelik, AB’de yürürlüğe giren yasadan altı ay sonra, Haziran 2025’te tanıtılması planlanıyor.

Apple, USB-C yasasına uyum konusunda tehditkar uyarılarda bulundu

Toplantıda Apple yetkilileri, zorunlu USB-C kuralının uygulanmasının, hükümetin üretimle bağlantılı teşvik yani PLI programı kapsamında belirlenen şirketin üretim hedeflerini etkileyeceğini belirtti. Üretim hedeflerindeki kesin etki açıklanmadı. Cupertino merkezli teknoloji devi, eski iPhone modelleri için evrensel USB-C zorunluluğundan muafiyet talep ediyor. Apple, Haziran 2025 takvimine uyabileceğini ancak eski modeller muaf tutulmazsa, uygulama süresinin ertelenmesini istiyor. 2024’ten itibaren ek olarak 18 ay süre gerekiyor. Reuters’ın raporuna göre, Apple, Hindistanlı yetkililere daha önceki ürünlerin tasarımının değiştirilemeyeceğini bildirdi.

Eski iPhone modelleri için USB-C yasasından muafiyet talep etmek anlaşılabilir bir durum, çünkü bu modeller Hint tüketiciler arasında popüler bir seçenek. Hindistan, Apple için büyük bir pazar ve şirket, ülkedeki üretim çabalarını artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx