Birinci çeyrekte data ihlalleri yüzde 14 arttı

Son yıllarda makus niyetli bireyler tarafından gerçekleştirilen data ihlalleri, dünya genelindeki birçok kullanıcıyı etkiliyor. Ülkemizde de bu ihlallerden etkilenen insan sayısı bir oldukça fazla.

Kimlik Hırsızlığı Kaynak Merkezi’nin (ITRC) son raporuna nazaran, 2022’nin birinci çeyreğinde kamuya açıklanan data ihlallerinin sayısı, 2021’in tıpkı devrine nazaran yüzde 14 artış gösterdi.

Yaşanan artış, siber saldırganların ilerleyen periyotlarda de bireylerin kapalılıklarını ve maddi varlıklarını tehdit etmeye devam edeceğine işaret ediyor.

DHA’nın aktardığına nazaran, Laykon Bilişim Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, tüm internet kullanıcılarının bir bilgi ihlali kurbanı olabilecekleri konusunda bilinçlenmesi gerektiğini söyledi.

Akkoyunlu, teknolojik gelişmelerin yararlı getirilerinin yanında taarruzların kalitesini de geliştirmeye imkan sağladığını vurguladı.

“İnternet şahsî bilgiler için önemli risk”

Teknolojideki süratli gelişmelerin ve yeniliklerin global çapta milyonlarca kişinin çevrimiçi ortamda var olduğu bir dünya tertibi yarattığını söyleyen Akkoyunlu, “Yeni sistemde internet, kullanıcılara birçok rahatlık ve kolaylık sağlasa da bilhassa ferdî bilgiler için önemli risk oluşturuyor.

Kimlik Hırsızlığı Kaynak Merkezi’nin (ITRC) son raporunda açıklanan 2022’nin birinci çeyreğinde gerçekleşen data ihlallerinin bir evvelki yıla kıyasla yüzde 14 artış gösterdiği bilgisi, gelişen teknolojilerin saldırganların da tekniklerini geliştirmesine imkan sağladığının bir ispatı niteliği taşıyor.

İnternete olan erişimin her geçen gün artması, siber kabahatlerin artışında büyük rol oynuyor.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.