CHP, Karaburun Adliyesi’ndeki olayı Bakan Bozdağ’a sordu

Karaburun Adliyesi’nde MHP İlçe Lideri Erkan Özer, bir şahitle arbede ettiği tezi üzerine gözaltına alınarak tutuklamaya sevk edilmişti. Yaşanan olayın akabinde Cumhuriyet Savcısı ve Asliye Ceza Yargıcı’nın Şanlıurfa’ya sürüldüğü argüman edildi. Hususla ilgili tezler CHP tarafından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a soruldu.

CHP İzmir Vilayet Lideri Deniz Yücel, Karaburun Adliyesi’nde yaşananlarla ilgili açıklama yaptı. Bakan Bozdağ’a seslenerek şunları söyledi:

* “Karaburun Adliyesinde bir davada olay çıkaran MHP Karaburun İlçe Lideri E.Ö.’yü tutuklamaya sevk eden C. Savcısı ve eşi Asliye Ceza Yargıcının gece yarısı kararnamesiyle Siverek’e sürüldüğü ve bugün Karaburun adliyesinde duruşmaların yapılamadığı bilgisi gerçek mu?

* Şayet doğruysa; adaleti sağlayan, kanunları uygulayan yargıçları, cumhuriyet savcılarını misyonlarını yaptıkları için cezalandırmak, hangi vicdana hangi yasaya uyar. Adaletin sağlanması iktidar ortağınızın memnuniyetinden daha mı az pahalı?”

İZMİR BAROSU’NDAN AÇIKLAMA

İzmir Barosu da argümanlarla ilgili açıklamada bulundu. İzmir Barosu’nun “Yargı hakikaten bağımsızmış!” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi:

* “Gülşen için verilen tutuklama kararının akabinde kamuoyunda oluşan reaksiyon nedeniyle 26 Ağustos’ta yaptığınız açıklamanın mürekkebi şimdi kurumadı.

*Anayasa’nın 138. hususuna atfen “Hâkimler, misyonlarında bağımsızdırlar; Anayasa’ya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine nazaran karar verirler.” mi demiştiniz açıklamada; hatırlıyor musunuz?

*Bir de “Kurum ve kuruluşlar ile yazılı ve görsel basın organlarının yargı bağımsızlığına hürmet göstererek, yargılama süreçlerine müdahale içeren, yargıçlara buyruk ve talimat niteliği taşıyan her türlü hareket ve telaffuzdan kaçınması Anayasal zorunluluktur.” diye de parmak sallamayı ihmal etmemiştiniz güya.

*Anlaşılan o ki, bu söyledikleriniz yalnız bizim için geçerli. Bir partinin ilçe liderini tutuklamaya sevk eden savcı ve tutukluluğa itirazı reddeden yargıç için Anayasa unsur 138 işlemiyor olmalı.

*Bir hakim ile bir savcıyı, yaz kararnamesi ile görevlendirildikleri Karaburun’dan alıp verdikleri karar nedeniyle 4 ay mühletle Siverek’e süreksiz vazifeyle ve derhal başlama talimatıyla göndermiş olmanızın da hakim savcı teminatı açısından bir açıklamasını bulursunuz kesinlikle.

*Rica etsek, bizim hiç unutmadığımız fakat sizin sırf muhalif sesleri bastırmak için kullandığınız Anayasa’nın 138. unsurunu bir kere de bu olay sebebiyle açıklar mısınız kamuoyuna?

*Biz, ekte hakim savcı teminatına ait kısımları de içeren Anayasa’nın tam metnini tahminen elinizde yoktur diye size gönderiyoruz. Lakin bundan memnunluk değil bağımsız yargı ismine hicap duyduğumuzu da bilmelisiniz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.