CHP müzik yasağına karşı dava açtı: ‘Niyetleri hayat üslubuna müdahale’

CHP’nin Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu genelge ile gece 01.00’den sonra getirilen müzik yasağına karşı Danıştay’da dava açtı. İlgezdi, “Önce pandemiyi mazeret ederek müziğe gece yarısı yasağı getirdiler. Sonra pandemi sınırlamalarını kaldırdılar, lakin müzik yasağını kalıcı hale getirdiler. Niyetleri pandemi ile çaba değil ömür usulüne müdahaledir.” dedi.

Pandemi sürecinde saat 24:00’te sona erecek formda belirlenen müzik yayın saati, yaklaşan yaz mevsimi ve beraberindeki turizm hareketliliğine bağlı olarak gece 01.00’e kadar uzatılmıştı. CHP’nin Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, karara ait yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay’da dava açtı.

“NASIL BİR VİRÜS Kİ NOTAYLA YAYILIYOR?”

Mevzuya ait açıklamalarda bulunan İlgezdi, “Pandemi ile gayret mazeretiyle bu ülkenin seküler yaşam usulüne bir akın gerçekleştirildiği aşikardır. Tüm yerlerde HES kodu uygulaması kalktı, yüz yüze eğitime geçildi, toplu taşıma araçlarında toplumsal aralık kuralının kalkmasıyla tüm koltuklar satışa sunuldu, açık alanların yanı sıra kapalı yerlerde dahi maske uygulaması kalktı. Virüsle ilgili aklınıza gelen bütün kısıtlamalar kaldırıldı. Nasıl bir virüs ki müzikle, notayla yayılıyor? Virüsün yayılmasında nasıl bir değişiklik oldu da müzik yasağının saatleriyle oynanarak saat 22:00’den 24:00’e artık ise 01:00’e çekildi?” diye konuştu.

“YASAKÇI ZİHNİYET MÜZİĞİ RAHAT BIRAKMIYOR”

İlgezdi, müzik yasağının hala kaldırılmamasını, iktidarın yasakçı zihniyetinin sonucu olduğunu söz ederek, “Covid-19 mikrobunun gece 1’e kadar müzik dinleyenlere bulaşmazken 1’den sonra bulaştığını gösteren bilimsel bir makale var mı? Bugüne kadar ‘minareyi çalan kılıfını hazırlar’ mantığıyla kendi yargıçlarınızla, tüzel kılıflar uydurarak birçok karar aldınız. Yargıyı dahi kendi kararlarınıza nazaran değiştirdiniz yetmedi artık de global manada geçerliliği olan bilimi kendinize nazaran değiştiriyorsunuz. Biz şeriat ile yönetilen 9 ülkeden biri değiliz ve tek bir kişi tek bir genelge ile 2 yıldır bu ülkedeki bütün müziği susturamaz. Müzik yasağının pandemiyle hiçbir ilgisi olmadığı artık netliğe kavuşmuştur. Mevcut iktidarın yasakçı zihniyeti müziği, sanatı, sanatçıyı rahat bırakmıyor” tabirlerini kullandı.

“ANAYASAYI İHLAL EDİYORLAR”

Anayasa’nın Sanatın ve Sanatçının Korunması başlıklı 64. Maddesi’ne de değinen Akkuş İlgezdi, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Sanat dünyası anayasal teminat altındandır. Anayasamızın 64. Unsuru; ‘Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat yapıtlarının ve sanatkarın korunması, kıymetlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken önlemleri alır’ der. Bu yaptıkları hata, anayasamızın 64. Hususuna ters hareket ediyorlar. Sanat faaliyetlerini desteklemek yerine engelliyorlar.

Sanatkarlarımızı korumak yerine konserlerini yasaklıyor, ahlaksızlıkla suçluyorlar. Bu zihniyet yüzünden kültür ve sanat dünyamız 2 yıldır kan ağlıyor. Partimin Kültür Ve Sanattan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı olarak, sanat işçilerimize sözümdür. Müzik yasağı kısıtlamasına yönelik Danıştay’da açtığımız davanın takipçisi olacağım. Bu yasak ya kalkacak ya kalkacak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.