Dünyanın En Hoş Heykelleri! Bakmaya Doyamayacağınız Nefes Kesen Dizaynlar… Türkiye’den De Bir Heykel Listede

Bu heykellerin her biri özel ve ağızları açık bırakıyor.

Listemizde en ünlü 10 heykel ve bu heykellerin kısa tarihçeleri ile bulundukları ülkeler yer alıyor.



ÖZGÜRLÜK HEYKELİ

Dünyanın tanınan heykellerinden ve ünlü heykellerinden biri olarak kabul edilen Özgürlük Heykeli , Fransa halkından Amerika Birleşik Devletleri’ne ikram edildi. 1886’dan beri heykel Amerika Birleşik Devletleri’nde ve bugün özgürlük ve demokrasinin simgesi olarak duruyor. Heykelin bakır meşalesi daha sonra uzaktan fark edilen 24 ayar altın meşale ile değiştirildi.



KURTARICI İSA HEYKELİ

Dünyanın ünlü heykellerinden biri olarak çok âlâ bilinen Kurtarıcı İsa , 1922-31 yıllarında Rio De Janeiro’da inşa edilen beton ve sabuntaşından yapılmıştır. Heykel, Tijuca Ormanı Ulusal Parkı’ndaki Corcovado dağının zirvesinde oturuyor ve bugün, Güney Amerika’nın yanı sıra Brezilya’nın da önde gelen cazibe merkezlerinden biri.



MOAİ HEYKELLERİ

Halk ortasında Moai olarak bilinen Paskalya Adası Başları, dünyanın bir diğer garip ancak en ünlü heykelidir . Bu heykellerin birçoklarının toprağa gömülü cesetleri olduğu da ileri sürülmüştür. Hangi eski Paskalya Adası uygarlığının hacmini konuşuyor. Bu heykellerle ilgili en farklı kısım, ayrıntıları ve o vakitten beri insanların nasıl yekpare heykeller yarattığıdır. Uçsuz bucaksız çayırlar ortasında büyüleyici görünen adada, başları karadan dışarı fırlamış pek çok heykel bulunuyor.



KÜÇÜK DENİZ KIZI HEYKELİ

Bronz heykel, Danimarka’nın Kopenhag kentindeki Langelinie gezinti yerinde, deniz kıyısındaki bir kayanın üzerinde durmaktadır. Edvard Eriksen’in tasarladığı hoş bir sanat yapıtı olan heykel, dünyanın kesinlikle görülmesi gereken ünlü heykellerinden biri.



DÜŞÜNÜR HEYKELİ

Tüm dünyaca ünlü heykeller ortasında Düşünür, Auguste Rodin’in taş bir kural üzerine yerleştirilmiş bronz bir heykelidir. Eser, bir eli çenesi dayayarak bir kayanın üzerinde oturan gerçek uzunlukta çıplak bir erkek figürünü gösteriyor. Heykel, geniş bir bahçe ve bir müze ile çevrilidir. Burada aile ile bir gün dışarıda geçirilecek en uygun şey. Heykel kentin göbeğinde bulunuyor, bu yüzden oraya ulaşmak hiç de güç değil.



DAVİD HEYKELİ

Rönesans periyodunun tüm klasikleri ortasında, David by Michaelangelo, gelmiş geçmiş en uygun kreasyonlardan biridir. İtalya’nın Firenze kentinde bulunan mermerden oyulmuş bu çıplak heykel, katiyetle her yıl çok sayıda turisti ağırlayan dünyanın en ünlü heykellerinden biri. Bugün, Michaelangelo heykeli, İtalya’yı Rönesans sanatını sergileyen harika bir yer olarak temsil ediyor.



ASLANLARIN TERASI HEYKELİ

Apollon ve kız kardeşi Artemis’in doğum yeri olmasıyla ünlü Aslanların Terası, Delos Adası’nda dikkat alımlı bir arkeolojik sit alanıdır. Antik çağlara kadar uzanan bu heykel, bir sonraki Yunanistan seyahatinizde üzerini örtmeniz gereken dünyadaki ünlü heykellerden biridir. Aslanların Terası, Naxos halkı tarafından Apollon’un onuruna inşa edildiğine inanılan, tam yerinde 12 taş aslan yerlerinden oluşan bir dizidir.

Bazı heykeller iklim değişiklikleri nedeniyle yıllar içinde yıpranmıştır. Şu andan itibaren, gerçek kedi figürleri, öteki hiçbir heykelin ziyan görmemesi yahut tahrip olmaması için yakındaki müzeye taşındı.



NEMRUT DAĞI HEYKELLERİ

Türk Dağları’nda bulunabilecek tüm tanınan cazibe merkezleri ortasında, Nemrut Dağı Heykelleri en göze çarpanıdır. 7000 feet yükseklikte, Nemrut Dağı – İlahların tahtı, 2000 yıldan daha eski olan Türk dağlarında bulunan nefes kesici bir hoşluktur. Nemrut Dağı , dünyanın en ünlü heykellerinden kimilerine mesken sahipliği yapan tarihi bir sitedir .

Dağların zirvesinde çok sayıda Yunan ve Pers rablerinin heykelleri var. Heykeller ne kadar büyük olursa olsun, karmaşık bir halde oyulmuştur ve Kommagene Krallığı’nın en değerli anıtı olduğuna inanılmaktadır. Yıllar geçtikçe heykeller hasar gördü, bu nedenle hükümet 1987’den beri burayı korunan bölge ilan etti.



ANAVATAN HEYKELİ

Rusya’daki bu anıtsal heykel, Stalingrad Savaşı onuruna inşa edilmiştir. Volga ırmağının kıyısında yer alır ve 85 metre uzunluğundadır. Savaş kahramanlarının anısına bir anıtın bulunduğu Mamayev Zirvesi üzerine inşa edilmiştir. Geometriye meydan okuyan sıra dışı yapısı nedeniyle dünyanın dört bir yanından birçok heykeltıraş için bir ilham kaynağı. Oğullarını savaş için ayağa kalkmaya çağıran, yükseltilmiş bir kılıçla yürüyen bir bayan (Anavatan) heykelidir. 200 günlük savaşı simgeleyen heykele ulaşmak için ziyaretçilerin 200 merdiven çıkması gerekiyor. Heykelin yer altı suyu hareketi nedeniyle biraz eğildiği ve bunun da temeli değiştirdiği bildiriliyor.



BİRLİK HEYKELİ

Sardar Vallabhai Patel’in 182 metre yüksekliğindeki bu Bronz heykeli, dünyanın en uzun heykeli. 562 Prens Devleti’ni Hindistan Cumhuriyeti’ni oluşturmak üzere birleştiren çağdaş Hindistan’ın mimarı olarak tanınan Sardar Vallabhai Patel, bağımsız Hindistan’ın birinci Başbakan Yardımcısıydı. Çiftçilerin refahı için çalışan ‘Hindistan’ın Demir Adamı’ olarak bilinir.

Bu dev heykel, Gujarat’taki Sardar Sarovar Barajı’na yakın, Narmada ırmağına bakan bir adada bulunuyor. Heykelin tabanında Sardar Vallabhai Patel’in ömür uzunluğu muvaffakiyetlerini sergileyen bir müze var. 150 metre yükseklikte, birebir anda 200 kişiyi alabilecek bir seyir galerisi inşa edilmiştir. Ziyaretçiler buradan Sardar Sarovar Barajı ve etrafının panoramik görünümünün keyfini çıkarabilirler.


Yaprağı Yak 10 Dakika Sonraki Mucizeye Tanıklık Et! Defne Yaprağı Yakmanın Yararları…


WhatsApp’ta Kıyamet Kopuyor! Küme Yöneticilerine Diktatör Yetkisi: Yeni Uygulama Kullanıcıları Hudut Etti…


Parmaklarınız Gerçek Kişiliğiniz Hakkında Ne Anlatıyor? Evvel Eline Bak Sonra Oku…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.