Fahrettin Altun, Finlandiya basınına konuştu

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Finlandiya’nın en büyük gazetesi Helsingin Sanomat’un Finlandiya’nın NATO üyeliği talebine ait sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin klâsik olarak NATO’nun genişlemesini desteklediğini belirten Altun, fakat Finlandiya ve İsveç’in olası üyelikleri konusunda tasaları bulunduğunu söyledi.

“Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden örgütleri kalıcı olarak engelelleyeceğiz”

Türkiye’nin dünyanın tehlikeli ve istikrarsız bir bölgesinde yer aldığına dikkati çeken Altun, şöyle devam etti:

“Sınır komşularımız Irak ve Suriye’den kaynaklanan PKK ve DEAŞ tehditleri var. Tıpkı vakitte 2013’te Amerikan Büyükelçiliğine intihar saldırısı düzenleyen DHKP-C üzere çok sol örgütler var. Son olarak Türkiye’de devlet kurumlarının içine sızan ve nihayet 2016 yılında iktidarı anti-demokratik metotlarla ele geçirmek için darbeye kalkışan FETÖ var. Türk vatandaşlarını ve Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden terör örgütlerinin faaliyetlerini engelleme noktasında somut ve kalıcı adımlar atıldığını görmek istiyoruz.”

Sayın Cumhurbaşkanımız Finlandiya Devlet Lideri ile beklentilerimizi açık ve net bir biçimde paylaştı.

“Bunlara müsamaha göstermemesini beklememiz en temel hakkımızdır”

Altun, “Savaş durumunda yardımına koşmayı taahhüt edeceğimiz ülkelerin bizim vatandaşlarımızı maksat alan örgütleri desteklememesini yahut bunlara müsamaha göstermemesini beklememiz en temel hakkımızdır. Helsinki’deki Senato Meydanı’nda bir intihar taarruz düzenlenseydi ve bu örgütün mensuplarına siyasi sığınmacı yahut muhalif muamelesi yapan bir ülke Finlandiya’nın üyesi olduğu bir güvenlik örgütüne katılmak isteseydi siz ne hissederdiniz? Bu nedenle sıkıntı bizim açımızdan ilkeseldir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türk halkı artık lafa değil icraata bakıyorum”

“Finlandiya’nın Türkiye’nin beklentilerine verdiği karşılığı hangi açılardan kabul etmiyorsunuz?” sorusu üzerine Altun, Türk halkının artık lafa değil icraata baktığını söyledi.

Bu inanç buhranının sebebinin Avrupalı dostların geçmişte yaptıkları olduğuna işaret eden Altun, “Örneğin Avrupa Birliği’nin 1999 Helsinki Tepesi’nde periyot lideri olan Finlandiya’dan Kıbrıs konusunda yazılı teminat almıştık. Daha sonra AB yetkilileri, Kıbrıslı Rumların Annan Barış Planı’na onay vermemesi halinde AB üyesi olamayacaklarını söyledi. Lakin sonradan tüm bunlar unutuldu. Mevcut durum da ortadadır. Biz tasalarımızı ve bu kaygıların nasıl giderilebileceğini açıkça ortaya koyduk.” sözlerini kullandı.

“NATO için kıymetimiz ortadadır, biz taviz beklemiyoruz”

Muhalefet partileri CHP ve HDP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Finlandiya’nın NATO üyeliğine itiraz etmesini eleştirdiğinin hatırlatılması üzerine Altun, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bahsettiğiniz muhalefet partilerinden CHP, Suriye’deki Esed rejiminin ideolojisini ve dünya görüşünü paylaşan bir partidir. HDP ise PKK terör örgütüyle organik bağlara sahiptir. Partinin kararları kelamda örgüt komiserleri tarafından onaylanır ve ofisleri PKK tarafından eleman devşirme merkezleri olarak kullanılmıştır. Sicili ortada olan bu partilerin ithamlarını ciddiyetsiz buluyorum. Biz esasen Amerika Birleşik Devletleri’yle olan fikir ayrılıklarımızı çok açık bir biçimde kendileriyle paylaşıyoruz. Amerika’yla olan sorunları Finlandiya yahut İsveç üzerinden tartışmaya muhtaçlığımız yok. Türkiye’nin gücü, tesiri ve kapasitesi ortadadır. NATO için değerimiz de ortadadır. Biz taviz beklemiyoruz. Üyeliğin ilkesel kurallarını ortaya koyuyoruz.”

“NATO üyelerinin terörle gayrette tam bir ahenk içinde çalışması gerektiği konusunda mutabık kalmalıyız”

NATO üyeliğinin bir hak değil, ayrıcalık olduğu konusunda mutabık olunması gerektiğini vurgulayan Altun, “Bugün yaşanan sorun Türkiye’nin Finlandiya’yı anlamamasından değil, Finlandiya’nın, Türkiye’nin güvenlik telaşlarını ciddiye almamasından kaynaklanıyor. Binlerce kilometre ötede sivilleri katledip, çocukları zorla silah altına alan Marksist-Leninist bir terör örgütünün faaliyetlerine pürüz olunması sıra dışı bir talep değil. Bir NATO ülkesinde darbe kabahatine karışmış bir örgütle uğraş edilmesi de haklı ve legal bir taleptir. Fakat NATO üyeliğinin mi, bu yapıları himaye etmenin mi daha değerli olduğuna dair kararı lakin Finlandiya hükümeti verebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin güvenliğine hem de NATO’nun kurumsal kimliğine ziyan verebilir”

Türkiye’nin klâsik olarak NATO’nun açık kapı siyasetini desteklediğini belirten Altun, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin kaygıları Finlandiya halkı açısından öncelikli olmayabilir. Kelam konusu terör örgütlerinin Finlandiya’da kimseye ziyan vermediği, şiddete bulaşmadığı üzere argümanlar ortaya atılabilir. Fakat terörün asla yasal görülemeyeceği ve NATO üyelerinin terörle çaba konusunda tam bir ahenk içinde çalışması gerektiği konularında mutabık kalmak durumundayız. Aksi takdirde Finlandiya’nın üyeliği hem Türkiye’nin güvenliğine hem de NATO’nun kurumsal kimliğine ziyan verebilir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.