Gezi’yi savunanlar ülkenin dört bir yanında toplanıyor: “Gezi onurumuzdur!”

Türkiye’nin birçok ilinde Gezi davasında verilen kararları protesto etmek için “Gezi’yi Savunuyoruz” eylemleri düzenleniyor. Ankara Ulus Meydanı’nda bir araya gelen yurttaşlar “AKP halka hesap verecek” dedi. İzmir’de yurttaşlar “Gezi’yi savunuyoruz” diyerek Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Antalya’da ise mahkeme kararlarını protesto için buluşma adresi Attalos Meydanı oldu.

GÜNCEL 26.04.2022 18:52

Abone Ol google-news

Gezi davasında çıkan kararara tepkiler büyürken, ülkenin dört bir yanında bir araya gelen yurttaşlar, verilen siyasi kararları ülkenin birçok yerinde protesto ediyor.

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 4,5 yıldır tutuklu olan iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası veren mahkeme, tutuklanmalarına karar verdi.

Mahkeme kararlarını protesto için Türkiye’nin pek çok ilinde düzenlenen eylemlere ilişkin detaylar şöyle:

ANKARA

Ankara Ulus Meydanı’nda yurttaşlar, Gezi Davası kararlarına karşı basın açıklamasında bir araya geldi. Kararların geçersiz ve hükümsüz olduğunun belirtildiği açıklamada, toplanan yurttaşlar da ”AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

ANTEP

Antep Yeşilyurt’ta toplanan yurttaşlar da Gezi davasında verilen tutuklama kararlarına karşı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Karanlık gider, Gezi kalır” denildi.

İSTANBUL

İstanbul’daki eylem, Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Taksim İpek Sokak’ta bulunan TMMOB MAkina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin önünde saat 19.00’da gerçekleştirilecek. Eylem öncesi bir araya gelen çok sayıda kişi, “Her yer Taksim, her yer direniş!” sloganları atıyor.

gezi-yi-savunanlar-ulkenin-dort-bir-yaninda-toplaniyor-gezi-onurumuzdur-1008486-1.

İZMİR

İzmir’de yurttaşlar “Gezi’yi savunuyoruz” diyerek Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına yapılan ortak açıklamayı DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu. Sarı, “AKP iktidarı, ülke tarihinin en haklı, en onurlu direnişlerinden biri olan, hemen tüm illerde milyonlarca yurttaşın katıldığı Gezi direnişini karalamak ve mahkum etmek istedi. Bu haklı ve onurlu direnişi paylaştığımız arkadaşlarımız için verilen kararlar hukuksuz ve dayanaksızdır. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz; arkadaşlarımız da Gezi kadar aktır, yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Sarı, şunları söyledi: “Bugün uğrunda mücadele verdiğimiz her değerin AKP iktidarı tarafından yok edilmek istendiğini, bu kararın iktidarın kabusu haline gelen Gezi direnişine yönelik siyasi bir kinle ve talimatla alındığını biliyoruz. Ancak biliyoruz ki bu karar aynı zamanda demokrasi, eşitlik, özgürlük, laiklik, barış isteyen milyonlarca insana tam da seçim sathına girildiği bir dönemde verilen bir gözdağıdır.

gezi-yi-savunanlar-ulkenin-dort-bir-yaninda-toplaniyor-gezi-onurumuzdur-1008488-1.
İzmir

Bir kez daha altını çiziyoruz; Gezi direnişi kimsenin talimatıyla olmadı; Gezi direnişi, emekten, eşitlikten, özgürlükten, laiklikten, barıştan, demokrasiden yana olanların bu tahayyülü deneyimlediği kendiliğinden bir halk hareketiydi. Biz uğrunda mücadele ettiğimiz değerlerin, hayatımızın en anlamlı ve onurlu günleri olan Gezi direnişinin arkasındayız; arkadaşlarımızın yanındayız. Gezi, yepyeni bir hayatı filizlendirmek için kutup yıldızımız olmaya devam edecek; eşit ve özgür bir ülkeyi kendi ellerimizle kuracağız.”

gezi-yi-savunanlar-ulkenin-dort-bir-yaninda-toplaniyor-gezi-onurumuzdur-1008487-1.
İzmir

ANTALYA

Gezi davasında verilen skandal karar Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi. Antalya Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla Attalos Heykeli önünde toplanan yüzlerce kişi kararı protesto etti.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Devrim Mol karara tepki gösterdi. Devrim Mol, “Bu davanın hakiminin de savcısının da tek bir kişi olduğunu biliyoruz. Bu bir intikam davasıdır, hukuki hiçbir dayanağı yoktur. Bu karar yargının kara bir lekesidir. Bu karar Gezi’yi yapan direnişten duyulan korkunun ifadesidir… Bu kararı alanlara ve kararın arakasındaki asıl güce buradan bir kere daha sesleniyoruz. Gezi bu ülke tarihinin en onurlu, en temiz halk hareketlerinden biridir. Bugün geziyi karalamaya çalışanlar, yarın çocuklarının yüzüne bakamaz hale gelecekler! Gezi’den suç çıkmaz, geleceğimiz yargılanamaz. Gezi Türkiye tarihinin en kitlesel ve en meşru toplumsal isyan hareketidir. Hepimiz kendi irademizle oradaydık. Gezi’nin onurunu paylaşıyor, sorumluluğunu üstleniyoruz Gezi kararı, yeni bir OHAL altında ülkenin kaderine el koyma girişiminin bir parçasıdır, ama buna müsaade etmeyeceğiz. Gezi’nin birleşik ve dayanışmacı mücadele anlayışıyla bu karanlığa son vereceğiz. Gezi’yi savunuyoruz, arkadaşlarımızın yanındayız! Biz Gezi’yiz, Gezi halktır ve eninde sonunda halk kazanacak” dedi.

gezi-yi-savunanlar-ulkenin-dort-bir-yaninda-toplaniyor-gezi-onurumuzdur-1008489-1.
Antalya

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.