Google Play Store içinde uygulama gizlilik göstergesi çıkmaya başladı

Teknoloji devi Apple’ın App Store için başlattığı yeni güvenlik altyapısı Google Play Store içerisinde de yer alacak.

Apple, geçtiğimiz yıl App Store için yeni bir dönem başlatmıştı. Firma bu yeni dönemi “App Store, verilerinizin nasıl kullanılacağını haber verir.” açıklamasıyla tanıtmıştı. Apple bu yeni dönem için şunları aktarmıştı: “App Store’daki 1,8 milyondan fazla uygulamanın her biri, katı gizlilik yönergelerine uymak ve verilerinizi nasıl kullandığını açıklamak zorundadır. Bir uygulamayı indirmeden önce gizlilik etiketini inceleyebilir, böylece uygulamanın size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.” İşte tam olarak bunu örnek alan internet devi, uzun süre önce Android uygulama marketi Google Play Store için de benzer bir sistemi geliştirmeye başladı. Yapılan duyuruya göre bugün itibarıyla yavaş yavaş kullanıma giren yeni dönemde uygulamalar, “gizlilik” bölümü üzerinden hakkınızda toplayacakları / işleyecekleri tüm verileri size açık şekilde gösterecek. Burada ayrıca uygulamanın telefondan erişebileceği kilit detaylar (Konum, fotoğraflar vb.) de aktif olarak gösterilecek.

Burada genel olarak modern bir çizgi oluşturan firma, süreçte uygulama geliştiricilerin kullandıkları özel güvenlik önlemlerini de öne çıkaracak. Örneğin uygulama verilerinizi şifreliyorsa, bu detay kullanıcıya açık olarak verilecek. Aynı zamanda uygulamanın çocuklar için uygunluğu da açık olarak belirtilecek detaylar arasında yer alıyor.

Play Store merkezli olarak atılan bu adım ancak sürecin herkese gelmesi biraz zaman alacak açıklaması yapılıyor. Yani gizlilik verileri henüz her uygulama ve her ülkede karşımıza çıkmayacak.

Google Play Store yeniliği yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.