Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: Karadeniz gazı çok daha uyguna gelecek üzere görünüyor

 

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TRT Haber’e konuk olarak gündemi kıymetlendirdi. Bakan Dönmez, Karadeniz gazının konutlara ulaşması için yapılan denize boru sınırı döşeme projesine ait ayrıntıları aktarırken bulunan gazın fiyatlara olacak tesirine de değindi.

Bakan Dönmez şu tabirlere yer verdi:

“Karadeniz’de 2 bin 200 metre altında çalışmalar sürüyor. Yıl sonuna kadar boru döşeme işini bitireceğiz. Yalnızca tek boru da yok burada aslında. Gazı taşıyacağımız 16 inçlik bir boru çizgisinin yanında ona yardımcı olmak üzere çeşitli kimyasal unsurların alana gönderileceği bir çizgimiz var. Üretim sürecini hızlandırdık. Keşiften üretime kadar süreç 2 buçuk yıl sürmüş olacak.

“BEYİN GÖÇÜNÜ AKSİNE ÇEVİRDİK”

2017 yılında birinci Fatih gemimiz geldiğinde bir elin parmağını geçmeyecek kadar Türk çalışan vardı. Artık neredeyse 3’te 2’si Türk çalışan mevcut. Beyin göçünü bilakis çevirdik. Yurt dışına giden ve orada önemli pozisyonlarda çalışan Türkleri ülkemize geri transfer ettik.

Keşiflerle birlikte tarihlere dünyanın denizlerdeki en büyük keşfi olarak geçtik. Birçok ülkenin ve şirketin dikkatini çektik. Yurt dışından teklifler gelmeye başladı. Burada hiçbir şeyi gizlemiyoruz. Bulunan ölçü da açıkça açıklandı. 2023’ün birinci çeyreğinde insanımız bu hizmete kavuşacak.

Bugünkü fiyatlara baktığımızda Karadeniz gazı çok daha uyguna gelecek üzere görünüyor. Hem devletimiz hem vatandaşımız kazanacak. Bunun karşılığını daima birlikte alacağız. Bu faydayı 84 milyon insanımız hissedecek. Bu gaz hepimizin. İnsanımız bu gazı mutfağında kullanınca hissedecek.

Yerin altını araştırma çalışmalarımız da devam ediyor. Bir de Karadeniz’in formasyonunu yine kıymetlendirme imkanını bulduk. Daha evvel de çalışmalar oldu ama keşif olamamıştı. Artık o bölgelerde yine çalışma yürütülüyor. Doğal gaz arama sıkıntısı Akdeniz’de başlamıştı. Karadeniz üzere bir keşifle sonlanmamıştı ancak öncü işaretlerin geldiği sondajlarımız olmuştu. Karadeniz’deki programın yoğunluğundan ötürü gemilerimiz burada çalışıyor. Daha sonra Akdeniz’e de tekrar bakılacak.

“EN ÇOK GAZ TÜKETEN ÜLKELERDEN BİRİSİYİZ”

İlk üretimi günlük 10 milyon metreküp olarak başlatacağız. İkinci fazda ise 40 milyon metreküpü hedefliyoruz. birinci fazdaki datalar daha sağlıklı amaçlar belirletecek. Önümüzdeki 25-30 yıl, konutlarda kullanılan gazın tamamı Karadeniz’den üretilecek. Vatandaşımızın konforu, rahatı, bütçesi her şeyin başında geliyor. Bu gaz bir sanayi tesisinde de tahminen yakılabilir lakin bunu karşılama oranları olarak bir mukayese yapıyoruz. Bizim son yıllarda üzerinde durduğumuz bahislerden bir tanesi güçte kelam sahibi haline gelmek. Türkiye olarak Avrupa’daki en çok gaz tüketen ülkelerden birisiyiz. Buna yerli kaynağı da eklediğimizde çok daha güçlenerek bir güç merkezi olabiliriz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.