Hollanda’da maymun çiçeği virüsü hadise sayısı bini aştı

Sağlık Bakanlığına bağlı Sıhhat ve Etraf için Devlet Enstitüsünün (RIVM) sitesinde güncellenen sayılara nazaran, maymun çiçeği virüsü hadise sayısı bini aştı.

RIVM tarafından, 1025 hadisenin çok büyük bir kısmının eşcinsel bağlantı yaşayanlarda görüldüğü belirtilerek, birden fazla partnerle alakası olanlarda virüse daha sık rastlandığına dikkat çekildi.

Hemen çabucak her yaş kümesinde olayın bulunduğu aktarılarak, olayların 616’sıyla Amsterdam’ın da yer aldığı Kuzey Hollanda bölgesinde karşılaşıldığı kaydedildi.

AŞILAMA DEVAM EDİYOR

Hollanda’da risk kümesindeki bireyler için temmuzda maymun çiçeği virüsüne karşı aşılamalar başladı.

Toplam 25 belediyede aşılama yapılırken RIVM’ın bilgilerine nazaran 10 Ağustos prestijiyle 5 bin 441 doz maymun çiçeği aşısı yapıldı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Endemik bir virüsün neden olduğu ender hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) 10 Ağustos’ta yayınladığı datalara nazaran, dünya genelinde yıl başından bu yana 89 ülke yahut bölgede 27 bin 814 tespit edilmiş hadise bulunuyor.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), başta Avrupa olmak üzere dünyada yayılmayı sürdüren maymun çiçeği salgınını Memleketler arası Halk Sıhhati Acil Durumu (PHEIC) ilan etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.