Kolombiya’da silah bırakan FARC insanlığa karşı işlenen kabahatleri kabul etti

FARC ile Barış Antlaşması çerçevesinde kurulan Özel Barış Hukuku (JEP), başşehir Bogota’daki Virgilio Barco Vargas kütüphanesinde Londono’yu dinledi.

Halka açık biçimde düzenlenen duruşmada konuşan Londono, sivillerin, askerlerin kaçırılması ve öldürülmesinde FARC’ın sorumluluğunu kabul ettiklerini söyledi.

Londono, “İnsanlığa karşı işlenen cürümlere ve savaş cürümlerine yol açan siyasetin sonucu olarak örgütümüz tarafından işlenen en iğrenç kabahatlerden biri karşısında ortak sorumluluğumuzu üstlenmeye geldik” tabirini kullandı.

FARC eski üyelerinden Pablo Catatumbo Torres, Papaz Lisandro Alape Lascarro, Milton de Jesus Toncel, Jaime Alberto Parra, Julian Gallo Cubillos ve Rodrigo Granda Escobar da duruşmada hazır bulundu.

Öte yandan silahlı çatışma mağdurlarının da katıldığı duruşmada, aileler, JEP’den adalet isteyerek, bu biçim olayların tekrarlanmamasını talep etti.

Yargıç Julieta Lemaitre, oturumdaki açıklamasında, “Rehinelere yapılan muamele, nöbetçi ve vazifeli komutanın taktirindeydi ve kurbanlar, kaçırılma sırasında önemli azap, zalimane muamele, cinsel şiddet ve zorla yerinden edilme hadiselerini anlattılar” sözüne yer verdi.

FARC NE İLE SUÇLANIYOR?

Davada, FARC’a yönelik insanlığa karşı işlenen hatalar, özgürlükten mahrum bırakma, savuş kabahati sürece, cinayetler ve zorla alıkonulma suçlamaları yöneltiliyor.

Aynı halde, adam kaçırmalar sırasında kurbanlara yapılan azap, berbat koşullarda muamele, cinsel şiddet, zorla yerinden edilme ve kölelik üzere savaş cürümleri okundu.

JEP, 4 Temmuz 2018’den bu yana yaptığı soruşturma kapsamında, 21 bin 396 kaçırma mağdurunun isim ve kimlik bilgilerini tespit ettiği bildirildi.

Duruşmaların perşembe gününe kadar sürmesi ve suçlamaların akabinde ayrıntıların kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

FARC İSMİNİ DEĞİŞTİRMİŞTİ

Kasım 2016’da Kolombiya hükümeti ile barış muahedesinin imzalanmasının akabinde ismini 1 Eylül 2017’de “Halk İçin Alternatif Devrimci Gücü” olarak değiştiren FARC, 2. İnanılmaz Meclis oturumunda partinin ismini 25 Ocak 2021’de ise “COMUNES” olarak değiştirme kararı almıştı.

JEP NEYİ AMAÇLIYOR?

Eski Devlet Lideri Juan Manuel Santos hükümeti ile FARC ortasındaki Barış Antlaşması çerçevesinde kurulan JEP, temel gayesi mağdurların haklarını yerine getirmek ve silahlı çatışmalarda yaşanılan tüm olayların araştırılarak hesap verilebilirlik sistemi olarak kabul edildi.

JEP üyelerinin yetki alanları içinde müdahil olan üçüncü tarafların soruşturulduğu ve yargılandığı geçiş devri adaleti düzeneği olarak kabul ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.