Lavrov: Operasyonun sonraki safhası şimdi başlıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Lavrov, operasyonun bir sonraki aşamasının “şimdi” başladığını ifade ederek, “Moskova Ukrayna’daki rejimi değiştirmeyecek, halkın seçim özgürlüğü olmalı” dedi.

Rusya’nın doğalgazı rubleyle satma kararının değişmediğini ifade eden Lavrov, “Bu sözleşmelerle çelişmiyor” ifadelerini kullandı.

Lavrov ayrıca, Sputnik Türkçe’nin aktardığına göre, “Zelenski’nin söylediklerini ciddi şekilde yorumlayamam, zira bakış açısı sürekli taban tabana zıt yönlerde değiştiriyor” dedi.

Lavrov, “Zelenski birçok şey söylüyor. Bunlar ne yiyip ne içtiğine bağlı olarak değişiyor” ifadelerini de kullandı.

NY TIMES Rus ordusunun yeni rotasını yazmıştı

Rus güçlerinin ülkenin batısından çekilmesiyle birlikte gözler Ukrayna’nın doğusu Donbas bölgesine çevrildi. ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times’ta Josh Holder ve Denise Lu and Scott Reinhard tarafından kaleme alınan analizde, Rusların batıdan çekilmesiyle “savaşın ikinci evresine” geçtiği ifade edilirken bunun önemli bir çatışmayı tetikleyeceği ve bu çatışmanın da savaşın ikinci “evresinin” önemli katmanlarından biri olacağı yazıldı.

Gazete bu analizini “kilit lokasyon” olarak tanımladığı Slovyansk’ı öne çıkararak ele alıyor. Haberde “Savaşın bazı kilit lokasyonlarının olduğunun açıkça ortada olduğu” ifade edilirken “Uzmanlar, Ukrayna ordusunu kuşatmaya çalışan Rus ordusunun geçtiğimiz günlerde doğudaki Iziyum kentini ele geçirdiğini ve güneydoğuyu Slovyansk’a doğru itmeye çalışacağını tahmin ediyor” denildi.

Rus ordusunun Slovyansk’ın Donbas’ı ele geçirme ve Ukrayna’yı kuşatma konusunda “kilit bir lokasyon” olduğunu anlayabilecek askeri yeteneğe sahip olduğunun altı çizilen haberde, İzyum’un Rusya tarafından kuşatılmasının haftalar sürdüğü ve Slovyansk’ın çok daha büyük bir hedef olduğu belirtiliyor.

Ukrayna: Rusya kuşatmaya hazırlanıyor

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başdanışmanı Oleksiy Arestoviç, bir açıklama yaparak savaşa dair bilgilendirmelerde bulundu. Arestoviç Rus ordusunun Ukrayna’nın doğusundaki yeni taarruzda dört bölgeyi ele geçirmeyi amaçladığını belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.