MİT’ten Sincar’da nokta operasyon: Kelamda meclis binası vuruldu

Irak’ın Musul kentine bağlı Sincar 2014’te DEAŞ saldırılarına maruz kaldı. Akabinde terör örgütü PKK tarafından işgal edildi.

PKK terör örgütünün varlığının bitirilmesi için 9 Ekim 2020’de Bağdat hükümeti ve Erbil’deki bölgesel idare ortasında mutabakat imzalandı. Fakat mutabakat alana yansımadı, terör örgütü PKK/YBŞ bölgeden temizlenemedi.

Sincar, yaklaşık 3 bin 200 kilometrekarelik bir alana sahip. Türkiye’ye 100, Suriye’ye ise 50 kilometre uzaklıkta. Terör örgütünün bölgedeki varlığı Türkiye’nin güvenliği için büyük tehdit.

MİT TESPİT ETTİ, SİHA’LAR VURDU

MİT, Sincar’da PKK/YBŞ’nin karargah olarak kullandığı kelamda Demokratik Halk Meclisi Binası’nı belirledi. PKK’ya lojistik ve eleman transferi bu binadan yapılıyordu.

Terör örgütü mensuplarının toplantı halinde olduğu an öğrenildi. Binanın önce uydu üzerinden koordinatları çıkarıldı. 15 Haziran’da SİHA’lar havalandı, kelamda meclis binası üst üste iki atışla vuruldu.

Nokta operasyonda 6 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. İçlerinde Kandil’den geldikleri bedellendirilen kelamda üst seviye teröristlerin de olduğu öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.