Petrol küsurluk prim kaybetti: Brent petrol ne kadar oldu? (9 Eylül 2022)

Dün 89,97 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 89,15 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.15 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,49 artarak 89,59 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 83,83 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısıtlı yükselişte, Avrupa Birliği (AB) ve Rusya ortasında karşılıklı yaptırım ve atışmaların piyasalardaki arz kaygılarını desteklemesi tesirli oldu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, çarşamba günü yaptığı açıklamada G7 ve AB’nin Rus petrol ve doğal gaz eserlerine tavan fiyat uygulama planlarına reaksiyon göstererek, “Eğer sözleşmelerimize ve çıkarlarımıza ters olursa petrol, doğal gaz yahut kömür, hiçbir şey göndermeyiz.” dedi.

ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları, geçen hafta Almanya’da düzenlenen toplantının akabinde, Rus petrolüne tavan fiyatı uygulama planının onaylandığını bildirmişti.

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen de çarşamba günü Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, doğal gaz maliyetlerini düşürerek Rusya’nın gelirlerini azaltmayı hedeflediklerini belirterek, “Rus gazına tavan fiyat uygulanmasını önereceğiz.” sözünü kullanmıştı.

Bu mevzuyu görüşmek üzere AB üyesi ülkelerin güç bakanları, bugün Brüksel’de harika toplantı yapacak.

ABD’NİN PETROL VE AKARYAKIT STOKLARINDA ARTIŞ

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin ticari ham petrol ve akaryakıt stoklarının beklentinin üzerinde artması ise ülkede talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatları aşağı istikametli baskılıyor.

ABD Güç Enformasyon Yönetimi, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 8 milyon 800 bin varil arttığını açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 3 milyon 600 bin varil artacağı tarafındaydı.

Söz konusu periyotta ABD’nin akaryakıt stokları ise yaklaşık 300 bin varil arttı.

Öte yandan, Çin’deki Kovid-19 salgını karşısında alınan önlemler ile ABD başta olmak üzere merkez bankalarının sıkılaştırıcı önlemlere devam edeceği beklentileri talep tasalarına yol açarak fiyatları baskılamayı sürdürüyor.

Brent petrolde teknik olarak 89,88 ile 90,35 dolar aralığının direnç, 89,41 ile 88,94 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.