Polonya’da “kadın vampir”e ilişkin olduğu düşünülen iskelet bulundu

Polonya’da bulunan bir köyde, boğazına orak yerleşitirilmiş ve ayak parmağına takılan asma kilitle yere sabitlenmiş bir ‘kadın vampirin’ kalıntıları bulundu.

Tüyler ürperten kalıntılar, Pien köyünde blunan 17. yüzyıldan kalma bir mezarlıkta yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında keşfedildi. Araştırmacılar, iskelet kalıntılarının başında, yüksek bir toplumsal statüye sahip olduğunu ve gösteren ipek bir başlık olduğunu da keşfetti.

“Ölülerin geri dönmemesi için orak kullanıldı”

Araştırmanın takım önderi olan Torun yakınlarındaki Nicholas Copernicus Üniversitesi’nden Profesör Dariusz Poliński, defin halinin olağandışı olduğunu söyledi:

“Ölülerin geri dönmesinden korunmanın yolları, başını yahut bacaklarını kesmek, meyyitin ısırmasını engellemek için yüzünü toprağa çevirmek, yakmak yahut bir taşla ezmektir. Orak düz bir formda yatırılmamış, uzunluğuna o denli bir formda yerleştirilmişti ki, ölen kişinin ayağa kalkmaya çalışması halinde büyük olasılıkla başı kesilecekti.”

Profesör Dariusz Poliński, iskeletin sol ayağındaki asma kilitli ayak başparmağının muhtemelen ‘bir sahnenin kapanışını ve geri dönüşün imkansızlığını’ simgelediğini de kelamlarına ekledi.

Ölümsüzler hakkındaki efsanelerin kayıtları, Paskalya Avrupa’sında 11. yüzyıla kadar uzanıyor. Beşerler, öldükten sonra gömülen kimi şahısların kan emici canavarlar olarak yüzeye çıkıp yaşayanları korkutmasından yahut öldürmesinden tasa ediyordu.

İdam olayları yaşandı

Daily Mail’in haberine nazaran bölgede, ölen kişinin kafatasına metal bir çubuğun yahut bir kazığın dikildiği mezar yerlerini bulmak da az sayılmaz. O vakitler beşerler bunun kişinin meyyit kalmasını sağlamanın bir yolu olduğuna inanıyordu.

Kıtanın birtakım bölgelerinde, bilhassa de Slav halkı ortasında, vampir efsanelerine olan inanç o kadar yaygınlaştı ki, kitlesel histerilere neden oldu ve hatta vampir olduğu düşünülen insanların idam edilmesine yol açtı.

Zamansız bir formda ölen, örneğin intihar eden insanlarda, ekseriyetle vampirizmden şüphelenilirdi ve mevtten dirilmelerini önlemek için bedenleri parçalanırdı.

“Ölüleri berbat güçlerden müdafaaya da hizmet etmiş olabilir”

2015 yılında Drewsko’daki keşfi yapan araştırmacılar şu sözleri kullanmıştı:

“Bu defin formu, ölenlerin mezarlarında kalacağının ve münasebetiyle canlılara ziyan veremeyeceğinin garantisiydi. Fakat ölüleri berbat güçlerden muhafazaya da hizmet etmiş olabilir.”

Halk inanışına nazaran orak, doğum yapan bayanları, çocukları ve ölüleri berbat ruhlardan koruyor. Ayrıyeten kara büyü ve büyücülüğe karşı tasarlanmış ritüellerde de rolü var.

En son keşif, arkeologların daha fazla araştırma yapacakları Torun’a gönderildi.

Modern canavarlar

Günümüz vampirlerinin özellikleri epeyce uygun belirlenmiş desek yanılmış olmayız: Uzun ve bıçak üzere keskin köpek dişleri var, insan kanı içiyor ve kendilerini aynalarda göremiyorlar. Ayrıyeten sarımsakla savuşturulabilirler yahut kalplerine saplanan bir kazıkla öldürülebilirler. Kimileri ise Drakula üzere kalelerde yaşayan aristokratlardır.

Ama vampirler, asla bu kadar net bir halde tanımlanmadı. Bilim insanları, bu “modern canavarlar” anlayışının, Avrupa’dan yayılan çeşitli klâsik inançlardan evrimleştiğini düşünüyor. Bu inançlar, ölülerin gömüldükten sonra yaşayanlara hala ziyan verebileceği korkusu etrafında toplanıyor.

Efsanelerin ortaya çıkışı

Bu efsaneler birden fazla vakit bedenlerin nasıl çürümeye başladığına dair bir yanlış anlamadan ortaya çıktı. Bir cesedin derisi küçüldükçe, dişleri ve tırnakları uzamış üzere görünebilir. Ve iç organlar bozulurken, burun ve ağızdan koyu renkli bir sıvı sızabilir. Bu sürece aşina olmayanlar, bu sıvıyı kan olarak yorumlayacak ve cesedin onu canlılardan içtiğinden şüphelenecekler.

Kanlı cesetler insanların içini kemiren kuşku için tek sebep değil. Beşerler muhakkak hastalıkların nasıl yayıldığını anlamadan evvel, bazen halkları yavaş yavaş harap eden görünmeyen güçlerin gerisinde vampirlerin olduğunu hayal etti. Vampire Forensics isimli kitabında Mark Collins Jenkins, “Vampir efsanesinin evriminde değişmeyen tek şey, onun hastalıkla yakın münasebeti olmuştur” diye yazıyor. Vampirleri öldürmeye yahut beslenmelerini engellemeye çalışmak, insanların hastalık üzerinde denetimleri varmış üzere hissetmelerinin bir yoluydu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.