Poşet Fiyatlarına Zam mı Geldi? Market Poşetleri Hakkındaki Karar Resmi Gazete’de Yayınlandı!

Poşet fiyatlarına gelen zam haberi kısa sürede gündemin öne çıkanları arasına yerleşti. Vergilere gelen fiyat artışının ardından TBMM’ye sunulan son torba yasa teklifinde, Çevre Kanunu’nda da değişiklikler bulunuyor. Bu değişikliklere göre, her yıl yeniden değerleme oranında arttırılan market poşetleri üzerinden alınan geri kazanım katılım payları (GEKAP) iki katına çıkarılabilecek. Bu durumda, poşet fiyatlarında da fiyat artışı yaşandı. 

İşte, market poşetlerindeki zam detayları…

Son vergi ve harç artışı sonrası, poşet fiyatlarına zam yapılıp yapılmadığı konusu gündeme oturdu.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe koyulan market poşetlerin paralı olması uygulaması kapsamında tek bir poşetin fiyatı 25 kuruş olarak belirlenmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın belirlediği fiyatlarla piyasaya sürülen poşetler, geçen yılki zam dalgasından nasibini almasına karşın, 25 kuruşluk satış fiyatını korumaya devam etti.

Geçtiğimiz 3 yıl boyunca fiyatlarına zam yapılmayan poşetlere bu sefer zam geldi.

Uylama başladığı tarihten beri 25 kuruştan satılan market poşetlerinde de, satıcılar ‘Geri Kazanım Katılım Payı Tutarı’ adı altında poşet adedi kadar devlete ödeme yapıyor.

Poşet Fiyatlarına Zam mı Geldi? Poşet Ne Kadar Oldu?

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; plastik alışveriş torbaları adet başı 38,5 kuruşa yükseltildi. Gelen zam sadece market poşetlerine de gelmedi. Aynı zamanda lastikler, aküler, piller, elektrikli ve elektronik eşyalar, ilaçlar, içecek ambalajları, kağıt-karton içecek ambalajları ve ahşap ambalajlar üzerinden alınan geri kazanım katılım paylarında (GEKAP) iki katına kadar artırma yetkisi alınıyor.

Yetkililerden de açıklama geldi:

“Plastik market poşetinden alınan GEKAP, poşet başına 38.5 kuruş. Bunun üzerine poşet maliyeti de ekleniyor ve tüketiciden sadece 25 kuruş alınıyor, geri kalan maliyeti marketler üstleniyor. Yeni yetkinin kullanılıp kullanılmayacağına yani GEKAP paylarının iki katına kadar artırılıp artırılmayacağına Cumhurbaşkanımız karar verecek. Bu artış uygulandığında, poşet maliyeti ve yüzde 18’lik KDV’nin eklenmesiyle oluşacak yeni poşet fiyatına vatandaşın ne kadar katkı yapacağına ise Plastik Poşet Komisyonu karar veriyor. Komisyon, GEKAP miktarı artsa bile geçen yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşın ödediği 25 kuruşluk katkının artırılmaması kararı alabilir.”

Poşet Zamı Kararı Resmi Gazete’de Yayınlandı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx