Siyaset bilimciler, altı partinin bildirisini yorumladı: ‘Seçime hazırlanıyorlar’

Siyaset bilimciler, altı muhalefet partisinin hafta başında yayımladığı bildiriyi Cumhuriyet’e kıymetlendirdi. Siyasal bağlantıcı İbrahim Uslu, bildirinin “bir ittifak protokolü” olarak yorumlanabileceğini söyledi.

“BU BİR İTTİFAKTIR”

Uslu, “Anayasa ıslahatı fikri etrafında birleşmişlerdi. Ama son toplantıda bunun ötesine geçip kurumsal ıslahatları konuşmaya başladılar. Bununla ilgili komiteler kurdular. Merkez Bankası, Stratejik Planlama Teşkilatı, Toplumsal Ekonomik Kurul üzere alanlara girdiğinizde artık yasama faaliyetinin ötesinde yürütmeye dair de bir şeyler söylemiş oluyorlar. Artık iktisat, göç üzere mevzularda da ortak çalışma kümeleri oluşturuyorlar. Bence bu ismi konulmamış bir ittifaktır” dedi. Bildirinin içinde birinci olarak CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği “Cumhuriyetin ikinci yüzyılı”, “Hiçibir çocuk yatağa aç girmeyecek” üzere telaffuzların yer almasına ait konuşan Uslu, “Burada kıymetli olan Türkiye’nin dönüşümü. Partiler de bu hususta hemfikir. ‘Bir parti masayı domine etti’ üzere bir kıymetlendirme çıkaramayız. Her partinin muhakkak teklifleri de bildiride yer alıyor. Bu açıdan ittifakın geleceği için de hoş bir durum” diye konuştu.

İKTİSAT ÖNE ÇIKAR

İktidarın 6’lı masayla ilgili “Benzemezler bir ortaya gelmiş” telaffuzunun etkisiz kaldığını söyleyen Uslu, şunları kaydetti: “Bir manada seçim beyannamesi ortaya çıkıyor. Artık seçime hazırlanıyorlar.”

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun ise başkanlar bildirisinde iktisattan çok siyaset yüklü değerlendirmeler olduğunu belirterek “Bundan sonraki süreçte bu birliktelikte rastgele bir kırılma yaşanacağını sanmıyorum. Bu partiler ideolojik olarak birbirinden farklı. Fakat metnin daha başlangıcında işbirliklerinin sürdürülebilir olduğunu görüyoruz” sözlerini kullandı. Tosun, “Şu an çökmüş olan iktisadın ayağa kalkması konusunda bir uzlaşı var. Lakin altı partinin iktisat siyasetleri farklı. Bundan sonraki süreçte iktisat konusunda daha çok mesai harcayacaklarını anlıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.