Son dakika: Dışişleri Bakanlığı, İsrail’i kınadı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail’in, 5 Ağustos günü Gazze’ye yönelik başlattığı ve çocuklar dahil çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan ataklarına ilaveten, bugün İsrailli milletvekili Itamar Ben-Gvir ile fanatik Yahudi kümeler tarafından İsrail polisinin muhafazası altındaki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlendiği öğrenilmiştir. İsrail’in hala devam etmekte olan sivillere yönelik hücumlarını ve Mescid-i Aksa’da ibadet teşebbüslerinde bulunulmasını şiddetle kınıyoruz” denildi. 

İsrail’in aksiyonlarının, Harem-i Şerif ve Mescid-i Aksa’daki statükoyu açıkça ilhal ettiği ve bölgedeki tansiyonu daha da tırmandırdığı belirtilerek, “İsrail hükümetine, Harem-i Şerif’in statü ve maneviyatını gaye alan bu çeşit hareketlere müsaade verilmemesi istikametindeki davetimizi yineliyoruz” sözleri kullanıldı.

MESCİD-İ AKSA’YA BASKIN

İsrail polisinin eşliğinde Yahudi yerleşimciler, kümeler halinde Meğaribe Kapısı’ndan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemişti.

İsrailli çok sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir, Musevilerin dini bayramı Tişa B’Av nedeniyle fanatik Yahudi yerleşimcilerle Mescid-i Aksa baskınına katılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.