Yunan medyası, Keçi Adası’ndaki askeri varlığı belgeleyen AA’yı amaç aldı

“Kathimerini” gazetesi, “Türk basını, Keçi Adası’nı gözetliyor” başlığıyla verdiği haberinde, “Keçi Adası Türk basınının maksadına girdi. Anadolu Ajansı ve TRT Haber Yunan adasından ve bu adada bulunan yerleşkelerden manzara yayınladı.” ifadelerini kullandı.

“Logos” gazetesi, “Türk basını yeniden abarttı” başlığını kullanırken, “Anadolu Ajansı, Keçi Adası’nı gözetleyerek tahrik sonlarını aştı.” sözünü haberine taşıdı.

Yunan internet medyasında da “Türkiye’den yeni tahrik: Anadolu Ajansı Keçi Adasını gözetliyor” başlıklarıyla AA’nın gazetecilik faaliyetleri, “casusluk” olarak nitelendirildi.

Yunan toplumsal medya kullanıcılarının ise AA Genel Müdürü Serdar Karagöz’ün haberi yapan AA muhabirleri Ayşe Yıldız ve Ali Ballı’yı tebrik ettiği Twitter paylaşımı üzerinden provokatif ve amaç gösterici yorumlar yaptığı görüldü.

Sosyal medyada AA Genel Müdürü Karagöz ve gazeteciler maksat alındı

Karagöz’ün Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’a daha evvel yaptığı nezaket ziyareti sırasında çekilen fotoğraf bir Yunan toplumsal medya hesabı tarafından paylaşılarak, AA’nın Türk Silahlı Kuvvetleri ile koordineli olduğu iması yapıldı.

AA Genel Müdürü tarafından yapılan tebrik paylaşımında kullanılan “Anadolu Ajansı grupları Bodrum Yarımadası’nın 8 kilometre açığında yer alan Keçi Adası’nın Yunanistan tarafından memleketler arası hukuka ters olarak silahlandırıldığını ve asker bulundurulduğunu görüntüledi.” tabirleri, kelam konusu toplumsal medya kullanıcısı tarafından “Burada, devlet haber ajansı Anadolu’nun genel müdürü, Ali Ballı ve Ayşe Yıldız isimli çalışanlarını, Keçi Adası Gözlemevinin, Türk karasularından hukuka muhalif biçimde fotoğraflanması için tebrik ediyor. Karagöz tarafından Pulitzer adaylığı için öneriliyorlar.” formunda çarpıtıldı.

Yunan ögelerinin Keçi Adası’ndaki yapılaşma gayreti, adaya yerleştirilen askerler ve ağır silahlar AA tarafından görüntülenmişti.

Keçi Adası’nda, yakınından geçen tekne, yat ve gemilerden de rahatlıkla görülebilen alanın deniz tarafından girişinde helikopter pisti, devamında yolu kesen beton bariyer, birbirine emsal prefabrik 4 yapı, nöbet ve gözetleme kuleleri, vericiler, su depoları ve güneş gücü sistemleri yer alıyor.

Ege Denizi’nde Onikiadalar olarak bilinen Batnoz, Lipsi, İleriye, Kelemez, İstanköy, İncirli, İstanbulya, İleki, Herke, Kerpe, Çoban, Sömbeki, Rodos ve Meis’in de olduğu bölgede statüsü meçhul kimi kayalık alanlar, ada ve adacıklar da bulunuyor. Keçi Adası, İstanköy ile Kelemez ortasında bulunuyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.