Çin’in ”gölge bankacılık” devi ZEG’e soruşturma açıldı

Pekin polisine bağlı Belediye Kamu Güvenliği Bürosu’ndan cumartesi günü yapılan açıklamada, şirketin yürüttüğü yasadışı faaliyetlerle ilgili soruşturma açıldığı bildirildi. Yetkililer söz konusu faaliyetlere ilgili detay paylaşmazken, Çin Komünist Partisi’nin İngilizce yayın organı Global Times, soruşturmada polisin “birçok şüpheliyle ilgili işlem yaptığını” aktardı. Soruşturmada adı geçen şüphelilerin kim olduğuysa henüz açıklanmadı.

2 TRİLYON TL’YE YAKIN BORÇ

Soruşturma, ZEG’in çarşamba günü ağır iflas durumunda olduğunu duyurmasının ardından geldi. Merkezi başkent Pekin’de yer alan firma, yatırımcılarına gönderdiği mektupta toplam borç yükümlüğünün 420 ila 460 milyar yuanı (yaklaşık 1,7 trilyon ila 1,9 trilyon TL) bulduğunu, buna karşın toplam varlıklarının 200 milyar yuan (yaklaşık 827 milyar TL) olduğunu belirtmişti.

Çin’deki emlak krizinden etkilenen gayrimenkul firmalarına milyarlarca dolar borç veren şirketin mektubunda, “Nakit varlıklar yetersiz ve varlık satışlarında elde edilebilecek miktar düşük. Firma, kısa vadede borçlarını ödeyecek yeterli kaynağa sahip değil” ifadelerine yer verilmişti. ZEG, “gölge bankacılık” olarak adlandırılan, yüksek riskli ve getirili yatırımların borç tahvilleri, menkul varlıklar, vadeli işlemler ve diğer borçlanma araçlarıyla fonlandığı kayıt dışı finans sektörünün en büyük aktörlerinden biriydi.

Birleşik Krallık’ın (BK) kamu yayıncısı BBC’nin aktardığına göre, Çin’deki “gölge bankacılık” sektörü yaklaşık 3 trilyon dolar değerinde. BK merkezli piyasa analiz şirketi Orient Capital Research’ten Andrew Collier, ZEG’in içinde bulunduğu sıkıntılı mali durumun ve firmaya yönelik soruşturmanın, Çin’deki finans sektörüne olumsuz yansıyabileceğine dikkat çekti. Collier, bu durumun daha geniş bir krizi tetikleyerek Çin’deki normal bankacılık sektörünü de vurabileceğini söyledi.

GÖLGE BANKACILIK NEDİR?

Gölge bankacılık bir diğer adıyla “shadow banking”, geleneksel banka sistemi ile ilişkili olan fakat geleneksel bankacılık sisteminde olduğu gibi yasal açılardan denetlenmeyen ya da kısmi olarak daha az denetime tabi olan bankacılık sistemidir. Gölge bankacılık genel olarak ticari bankalar gibi hizmet verir. Gölge bankacılığı sisteminde müşterilere ipotekli olan ya da varlığa dayalı ticari kağıtlar karşılığında benzer krediler verilir. Tüm bunların karşılığında ise faiz farkıyla kar elde edilir.

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx