‘Daha iyi bir hayat için’ Kolombiya’ya taşınmıştı: Başına yıldırım düşen kadın öldü

Kolombiya’nın Cartagena kentinde bulunan La Boquilla sahilinde yürüyüş yapan 34 yaşındaki Froilanis Maireth Rivas Roman başına yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

Kadının ölümüne neden olayda yakında bulunan iki kişi de bayıldı. Fırtına uyarısının yapıldığı Kolombiya’da hayatını kaybeden kadının 2 aydır bu bölgede olduğu ve ‘daha iyi bir hayat için’ Kolombiya’ya geldiği öğrenildi. 14 Kasım günü öğle saatlerinde meydana gelen olayda havanın bulutlu olduğu ancak yağmur yağmadığı öğrenildi.

Froilanis Maireth Rivas Roman başına yıldırım düşmesinin ardından sağlık ekipleri tarafından 45 dakika boyunca hayatta tutulmaya çalışıldığı ancak hastaneye getirildiğine ölmüş olduğu açıklandı.

SON 10 YILDA 300 ÖLÜME NEDEN OLDU

Yıldırım çarpması, atmosferdeki elektriksel yük farklılıklarının ani bir deşarjı sonucu oluşan bir olay ve genellikle yüksek bulutlardan yere doğru gerçekleşiyor.

Yıldırım, bir bulutun içinde veya bulutlar arasında ya da bulut ile yeryüzü arasında meydana gelen elektrik yük farkının ani bir şekilde boşalması ile ortaya çıkıyor. Bu deşarj, atmosferdeki havayı iyonize ediyor ve elektrik akımı oluşturuyor. Yıldırım insanlara çarptığında ciddi yaralanmalara hatta ölümlere neden olabiliyor.

Kolombiya’nın Karayipler bölgesinde son 10 yılda meydana gelen yıldırım düşmesi olaylarında 300 ölüm yaşandığı belirtiliyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx