Netanyahu’dan, bazı çalışanlarını Hamas’ın 7 Ekim saldırısına katılmakla suçladığı UNRWA için kapatma çağrısı

T24 Dış Haberler

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’nun (UNRWA) kapatılması çağrısında bulundu. İsrail bazı UNRWA çalışanlarını 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’in güneyinde düzenlediği ve Gazze’deki savaşı tetikleyen saldırıya karışmakla suçluyor.

Aralarında ABD’nin de bulunduğu bağışçılar soruşturmanın sonuçlanmasını beklerken yardım kuruluşları UNRWA’nın faaliyetlerine son verilmesinin yıkıma uğrayan Gazze’deki insani yardım çabalarını sekteye uğratacağını söylüyor. Filistinliler ise İsrail’i, İsrail’in kurulduğu 1948 savaşında mültecilere yardım etmek için kurulan ve Gazze nüfusunun yarısından fazlasının günlük yardım için başvurduğu UNRWA’yı lekelemek için bilgileri tahrif etmekle suçluyor.

Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, “Uluslararası toplumun ve BM’nin UNRWA’nın misyonunun sona ermesi gerektiğini anlamasının zamanı geldi” denildi. 

Daha önce BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, UNRWA’yı “Gazze’deki tüm insani müdahalenin bel kemiği” olarak tanımlamış ve tüm ülkelere “UNRWA’nın hayat kurtaran çalışmalarının devamlılığını garanti altına alma” çağrısında bulunmuştu.

Ne olmuştu?

BM Genel Sekreteri Guterres, İsrail yetkililerinin UNRWA personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına ilişkin iddialarının acilen soruşturulmasını istemişti.

UNRWA da İsrail’in iddialarına yönelik soruşturma başlatmıştı.

Almanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, Avustralya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, Avusturya, Japonya ve Estonya’nın da aralarında yer aldığı ülkeler UNRWA’ya yönelik finansal desteğini geçici süreyle durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Öte yandan, Norveç, İrlanda ve İspanya UNRWA’ya desteğini sürdüreceğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx