Sivrice’de 4 yıl geçti, 900 konut hâlâ tamamlanamadı

Elazığ’da 2020 yılında Sivrice merkezli meydana gelen 6.8’lik deprem sonrasında ilçe kentsel dönüşüme sokuldu. TOKİ binalarının yanı sıra yapılan çalışmalarla ilgili birçok sıkıntının aradan 4 yıl geçmesine rağmen hâlâ çözülemediğini savunan CHP Sivrice İlçe Başkanı Erim Öztürk “Halen daha konteynerde oturan 8-10 ev var. İnsanlar zor durumda, 4 yıl bitmesine rağmen küçücük bir ilçeyi yapamayan AK Parti’nin bence utanması lazım” dedi.

Elazığ’da 2020 yılında meydana gelen 6,8’lik depremin üzerinden dört yıl geçmesine karşın depremin merkez üssü olan Sivrice’de depremin izleri halen silinemedi. CHP İlçe Başkanı Öztürk, ilçedeki konut sorunun devam ettiğini, tamamlanan evlerin ise eksikleri olmasına rağmen yetkililerin ilgilenmediğini söylerken merkez mahallede olan Hazar Mahallesi’nde ise konut çalışmalarına dahi başlanmadığını kaydetti.

“FİRMA YETKİLİLERİNE ULAŞILAMIYOR”

Erim Öztürk, şunları söyledi:

– 24 Ocak 2020 yılında merkez üssü Sivrice olan Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin 4’üncü yılı bitti. 4 yıl boyunca Sivrice’de 1. Etap, 2. Etap’ta hem ağır hasarlılar hem de kentsel dönüşüm evleri yapılmaya başlandı. 1. Etap’ı Temmuz 2022’de teslim ettiler yapan firma ‘eksikleri tamamlayacağız’ dedi ama şu an firma yetkililerine kimse ulaşamıyor. Bizim ailemize 8 tane ev verdiler ama evlerimizde halen problemler var ama hangi firma yetkilisini arıyorsan ‘filanı ara’ diye bizi oyalıyorlar.

– Yeni yapılan 2. Etap’taki evler devam ediyor ama ilçe bir türlü düzelemedi, esnaf bitti yapılan dükkanların hepsi boş. Halen daha konteynerde oturan 8- 10 ev var. İnsanlar zor durumda 4 yıl bitmesine rağmen küçücük bir ilçeyi yapamayan AK Parti’nin bence utanması lazım. Sivrice tüm seçimlerde AK Parti’ye yüzde 70-80 destek vermiş bir ilçe yine geldi belediye seçimleri şu an belediye seçimlerinde AK Parti yine gelip bizden oy isteyecek.

“11 İLDEKİ YIKIMI NASIL YAPACAKLAR?”

İktidarın dört yılda 900 konutu ve 80 dükkanı yapamadığını belirten Öztürk, şöyle devam etti:

– İktidar, 6 Şubat’ta meydana gelen depremde 11 ildeki yıkımları nasıl yapacak ben merak ediyorum. Bu insanlar çadırda kaldı, konteynerde kaldı, ekmek bulamadılar, ısınmak için ısıtıcı bulamadılar ama netice müteahhitte kaçıp gitti. TOKİ konutları yapıldıktan sonra 2 yıl içinde bütün eksikleri müteahhit firmanın yapması lazım ama hiçbir eksiklik yapılmadı aradığımız halde ulaşamıyoruz. Firma yetkilileri cevap vermiyor, eski çalışanlar ‘biz çıktık’ diyor. AK Parti iktidarı buna sahip çıkmıyor.

“KÖY EVLERİNİN AHIRI YOK”

– Köylerde çadırlarda kalmayanlar olmasa bile çadırlarda hayvanlarını beslemek zorunda kalanlar var. Yapılan köy evlerinin ahırları yok, evler prefabrik. Bir Malatya ile Elazığ’ı ayrı tuttular Malatya’nın köylerinde yapılan evler değişik ahırı, deposu taş bina. Bizimkiler ise prefabrik ev. 1. Etap konutlarında problem kalmadı. Dükkanlarını alamayanlar var alıp da beğenmeyip geri verenler var çünkü bir kapalı çarşı yaptılar. Kapalı çarşı yapıldığı günden bu yana halen kapalı bir türlü açamadılar.

“İLÇEDE VATANDAŞ KALMADI”

– 3-5 kişi hak sahibi olduğu halde yerini alamadı, alanlar beğenmediler iade ettiler ama 2. Etap devam ediyor burası da bitmeden bir şey söyleyemiyoruz. Hazar Mahallesi’nde hiçbir şey yapılmadı, daha burada 3. Etap yapılacak dediler ama daha bir çivi bile çakılmadı ağır hasarlılar yıkıldı oturan vatandaş da kalmadı. Sivrice’nin 4’te 3’lük nüfusu Elazığ’a taşınmak zorunda kaldı. İlçe ekonomisi iktidarın yapmış olduğu yanlış politikalardan dolayı yanlış projelerden dolayı ilçede vatandaş da kalmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx